(Zabawy w gruncie rzeczy zarówno dla rodziców/starszych dzieci, jak i samych głównych bohaterów. Starajmy się jak najwięcej „zabawek”/atrybutów stworzyć sami. Wtedy większa satysfakcja, jeśli zabawa „się przyjmie”)
a) czytamy, czytamy, czytamy – od pierwszego dnia Maluszka czytamy. Najlepiej rymowane wierszyki, które stymulują poczucie rytmu i tempa, co korzystnie wpływa na umiejętność czytania i pisania. Twórzmy własne wierszyki, czytajmy ulubionych autorów bajek (Brzechwa, Tuwim, itp.).
b) czarno-białe obrazki. Najmłodsze dzieci najlepiej widzą kontrasty, pokazujmy zatem dzieciom obrazki czarno-białe, to na nich skupią najlepiej wzrok. Ta zabawa stymuluje zmysł wzroku, a im starsze dziecko, tym obrazek powinien zawierać więcej elementów. Możemy sami stworzyć cudowne obrazki, kupując biały i czarny blok techniczny.
c) brzuszek – kładziemy na brzuszku – możliwie jak najczęściej. Dzięki temu niemowlak szybciej się rozwija.
d) masaż łączony z nazywaniem poszczególnych części ciała, delikatnym dmuchaniem i łaskotaniem. Dziecko dzięki temu lepiej poznaje własne ciało.
e) atrakcyjna zabawka zawieszona nad główką dziecka, również do zrobienia samemu. Zachęca to do wyciągania rączek do góry i skupieniu wzroku na jednym punkcie. Ćwiczy koncentrację i porównywanie.
f) poznajemy różnorodne faktury – podawajmy niemowlakowi do rączki różne materiały, chropowate, śliskie, gładkie itp., które stymulują zmysł dotyku. Stwórzmy coś sami z różnych niepotrzebnych rzeczy.
h) „koci-koci łapci” i „ważyła sroczka” - bawimy się rączkami.
i) zabawy kąpielowe – wrzucamy do wanienki np. gumową kaczuszkę, chlapiemy rączkami i nóżkami.
j) zabawa „a kuku” - stymulujemy przewidywanie, w którym to miejscu pojawi się mama.
k) naśladujemy wszystkich wkoło – miny mamy, dźwięki wydawane przez tatę, uśmiechamy się do dzidziusia w lusterku.
l) patataj, patataj. Balansowanie na nodze mamy lub taty uczy harmonizowania własnych ruchów i stymuluje rozwój całego układu nerwowego.
ł) przewracamy się na boczki - By zachęcać dziecko do przewracania się na boki, można delikatnie je turlać np. podczas przewijania (lepszy sposób niż podnoszenie pupy do góry).
czy opisy zabaw pojawią się tutaj, na blogu projektu?
OdpowiedzUsuńTak, pojawią się linki do wszystkich Waszych publikacji, w poście podsumowujacym cały tydzień. Myślimy też o zrobieniu bazy zabaw według Waszych pomysłów, ale to już może po zakończeniu Projektu, gdy wyklaruje nam się całokształt. Będzie można tu wracać i na nowo się inspirować
:)
Usuńsuper, o to właśnie mi chodziło
UsuńClick to see the code!
To insert emoticon you must added at least one space before the code.